Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE8744486ESR766-003510

Hovedvejen 142

8723 Løsning
Hedensted Ølsted By, Ølsted, 11a (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1948
Bebyggelsesprocent12%

Areal

Grundareal14.473 m²
Bygningsareal429 m²
Beboelsesareal189 m²
Erhvervsareal300 m²
Areal af udnyttet tagetage60 m²
Areal af kælder65 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Hovedvejen 142, 8723 Løsning. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Hovedvejen 142, 8723 Løsning. Ejendommen har et bygningsareal på 429 m² og blev konstrueret i 1948 på en 14.473 m² stor grund. Den 19. august 2009 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 209.200 kr.

Fakta om Hovedvejen 142, 8723 Løsning

Villaen ligger på Hovedvejen 142, 8723 Løsning og har et samlet bygningsareal á 429 m². Hovedbygningen er opført i 1948 og befinder sig på en 14.473 m² stor grund, der er fordelt på to jordstykker. Ejendommen har 7 værelser og har et BBR-areal på 189 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt udgør 150 m² (udnyttet tagetage 60 m², kælder 65 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommen anvendes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.766 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 19. august 2009, hvor værdiansættelsen på villaen var 2,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 1.469 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 209.200 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Hovedvejen 142, 8723 Løsning.

Enhedens BBR-areal er 189 m² på Hovedvejen 142, 8723 Løsning.

Den primære bygning blev opført i 1948 på Hovedvejen 142, 8723 Løsning.

Prisen var 2,5 mio. kr., da Hovedvejen 142, 8723 Løsning senest blev handlet i 2009.

1,05 mio. kr. er vurdering på Hovedvejen 142, 8723 Løsning.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis