Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE8744457ESR766-003093

Hovedvejen 120

8723 Løsning
Hedensted Sebberup By, Løsning, 4l (Landzone) Stuehus til landbrugsejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1911

Areal

Grundareal1.480.111 m²
Bygningsareal3.606 m²
Beboelsesareal273 m²
Erhvervsareal4.176 m²
Areal af udnyttet tagetage843 m²
Areal af kælder20 m²

Resights giver dig alle informationer om grunden på Hovedvejen 120, 8723 Løsning. Se grundens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Hovedvejen 120, 8723 Løsning kan du finde grunden. Grunden udgør et samlet areal på 1,48 mio. m². Den seneste handel fandt sted den 14. juni 2022, hvor SOLE MINKFARM A/S sikrede sig grunden i en almindelig fri handel til en værdi á 29 mio. kr. Grunden er af det offentlige vurderet til 15,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,95 mio. kr.

Fakta om Hovedvejen 120, 8723 Løsning

Industrigrunden er beliggende på Hovedvejen 120, 8723 Løsning og består af 11 bygninger med et samlet bygningsareal på 3.606 m² fordelt på en beboelsesenhed og syv erhvervsenheder. Grunden udgør 1,48 mio. m² spredt på ni matrikler.

Egenskaber

Den hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Hovedbygningen blev senest i 2022 tildelt et energimærke E. Den primære anvendelse af grunden er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 12.970 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 14. juni 2022, hvor værdiansættelsen var 29 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor SOLE MINKFARM A/S købte grunden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 5.899 kr. Industrigrunden er af det offentlige vurderet til 15,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,95 mio. kr.

Ejerinfo

Grunden er officielt ejet af SOLE MINKFARM A/S, der først og fremmest beskæftiger sig med avl af andre dyr, mens SOLE HOLDING ApS er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer grunden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industrigrunden er der et led. Den officielle ejer besidder i alt syv ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 65,3 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Bjarne Vindbæk Emborg Pedersen, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har SOLE HOLDING ApS i alt 214 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

SOLE MINKFARM A/S ejer Hovedvejen 120, 8723 Løsning.

Grundarealet er 1,48 mio. m² på Hovedvejen 120, 8723 Løsning.

Den primære bygning blev bygget i 1911 på Hovedvejen 120, 8723 Løsning.

Prisen var 29 mio. kr., da Hovedvejen 120, 8723 Løsning senest blev handlet i 2022.

15,7 mio. kr. er vurdering på Hovedvejen 120, 8723 Løsning.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis