Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2289106ESR219-152258

Hovedgaden 27

3320 Skævinge
Hillerød Skævinge By, Skævinge, 12d (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1877
Bebyggelsesprocent14%

Areal

Grundareal1.487 m²
Bygningsareal104 m²
Beboelsesareal104 m²

Få alle informationer om Hovedgaden 27, 3320 Skævinge på Resights. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Hovedgaden 27, 3320 Skævinge. Ejendommen har et bygningsareal på 104 m² og blev konstrueret i 1877 på en 1.487 m² stor grund. Den 1. januar 2014 fandt den seneste transaktion sted, da ANDERS BAY EJENDOMME ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,55 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,74 mio. kr., hvoraf grunden udgør 4,32 mio. kr.

Fakta om Hovedgaden 27, 3320 Skævinge

Villaen har et samlet bygningsareal på 104 m² og ligger placeret på Hovedgaden 27, 3320 Skævinge. Hovedbygningen er opført i 1877 og befinder sig på en 1.487 m² stor grund. Ejendommen har 3 værelser og har et BBR-areal på 104 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommens primære benyttelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 34.589 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2014, hvor værdiansættelsen var 1,55 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor ANDERS BAY EJENDOMME ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 7.598 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 3,74 mio. kr., hvoraf grunden udgør 4,32 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af ANDERS BAY EJENDOMME ApS, der primært beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Anders Mogens Bay er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer har i alt otte ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 6,82 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Anders Mogens Bay, der også fungerer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Anders Mogens Bay i alt 13 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

ANDERS BAY EJENDOMME ApS ejer Hovedgaden 27, 3320 Skævinge.

Enhedens BBR-areal er 104 m² på Hovedgaden 27, 3320 Skævinge.

Den primære bygning blev bygget i 1877 på Hovedgaden 27, 3320 Skævinge.

Prisen var 1,55 mio. kr., da Hovedgaden 27, 3320 Skævinge senest blev handlet i 2014.

3,74 mio. kr. er vurdering på Hovedgaden 27, 3320 Skævinge.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis