Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3351668ESR846-001395

Hovedgaden 12

9500 Hobro
Mariagerfjord Redsø By, Valsgård, 9v (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1927
Bebyggelsesprocent33%

Areal

Grundareal772 m²
Bygningsareal96 m²
Beboelsesareal156 m²
Areal af udnyttet tagetage60 m²
Areal af kælder96 m²

Få alle oplysninger om Hovedgaden 12, Valsgård, 9500 Hobro på Resights. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Hovedgaden 12, Valsgård, 9500 Hobro. Ejendommen har et bygningsareal á 96 m² og blev opført i 1927 på en 772 m² stor grund. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,07 mio. kr., hvoraf grunden udgør 262.000 kr.

Fakta om Hovedgaden 12, Valsgård, 9500 Hobro

Villaen er placeret på Hovedgaden 12, Valsgård, 9500 Hobro og har et samlet bygningsareal á 96 m². Den primære bygning er opført i 1927 og er lokaliseret på en 772 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 6 værelser og har et BBR-areal på 156 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der samlet set består af 156 m² (udnyttet tagetage 60 m², kælder 96 m²). Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommen anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.461 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Villaen er af det offentlige vurderet til 1,07 mio. kr., hvoraf grunden udgør 262.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af DØSTRUP BOLIGUDLEJNING ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Leo Haurits Nielsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer har i alt 12 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 11,9 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Leo Haurits Nielsen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Leo Haurits Nielsen i alt 13 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

DØSTRUP BOLIGUDLEJNING ApS ejer Hovedgaden 12, Valsgård, 9500 Hobro.

Enhedens BBR-areal er 156 m² på Hovedgaden 12, Valsgård, 9500 Hobro.

Den primære bygning blev bygget i 1927 på Hovedgaden 12, Valsgård, 9500 Hobro.

1,07 mio. kr. er vurdering på Hovedgaden 12, Valsgård, 9500 Hobro.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis