Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3054664ESR430-005320

Hornelandevej 57

5600 Faaborg
Faaborg-Midtfyn Horne By, Horne, 10m (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1900
Bebyggelsesprocent38%

Areal

Grundareal345 m²
Bygningsareal96 m²
Beboelsesareal123 m²
Areal af udnyttet tagetage27 m²
Areal af kælder9 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Hornelandevej 57, 5600 Faaborg. Se ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Hornelandevej 57, 5600 Faaborg ligger ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 96 m² og blev konstrueret i 1900 på en 345 m² stor grund. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 406.000 kr., hvoraf grunden udgør 64.000 kr.

Fakta om Hornelandevej 57, 5600 Faaborg

Villaen er placeret på Hornelandevej 57, 5600 Faaborg og har et samlet bygningsareal på 96 m². Hovedbygningen er bygget i 1900 og ligger på en 345 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 123 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der i alt er 71 m² (udnyttet tagetage 27 m², kælder ni m²). Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.124 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Villaen er af det offentlige vurderet til 406.000 kr., hvoraf grunden udgør 64.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Hornelandevej 57, 5600 Faaborg.

Enhedens BBR-areal er 123 m² på Hornelandevej 57, 5600 Faaborg.

Den primære bygning blev bygget i 1900 på Hornelandevej 57, 5600 Faaborg.

406.000 kr. er vurdering på Hornelandevej 57, 5600 Faaborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis