Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE208705ESR230-010246

Holte Stationsvej 12B

2840 Holte
Rudersdal Dronninggård, Ny Holte, 2at (Byzone) Detailhandel
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1906

Areal

Erhvervsareal170 m²

Få alle oplysninger om Holte Stationsvej 12B, 2840 Holte på Resights. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Holte Stationsvej 12B, 2840 Holte kan du finde ejendommen. Den 25. november 2024 fandt den seneste handel sted, da CASABO ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,49 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 423.900 kr.

Fakta om Holte Stationsvej 12B, 2840 Holte

Enheden er beliggende på Holte Stationsvej 12B, 2840 Holte.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen benyttes hovedsageligt til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 32.481 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 25. november 2024, hvor værdiansættelsen var 2,49 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor CASABO ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 14.647 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 423.900 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af CASABO ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Martin Sylvest Lavlund er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt seks ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 15,1 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Martin Sylvest Lavlund, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Martin Sylvest Lavlund i alt ni ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

CASABO ApS ejer Holte Stationsvej 12B, 2840 Holte.

Den primære bygning blev bygget i 1906 på Holte Stationsvej 12B, 2840 Holte.

Prisen var 2,49 mio. kr., da Holte Stationsvej 12B, 2840 Holte senest blev handlet i 2024.

2,75 mio. kr. er vurdering på Holte Stationsvej 12B, 2840 Holte.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis