Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE1301385ESR173-065698

Holmeparken 41

2830 Virum
Lyngby-Taarbæk Virum By, Lundtofte, 3æf (Byzone) Række-, kæde- og klyngehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1955
Bebyggelsesprocent45%

Areal

Grundareal260 m²
Bygningsareal72 m²
Beboelsesareal118 m²
Areal af udnyttet tagetage46 m²
Areal af kælder61 m²

Resights giver dig alle informationer om huset på Holmeparken 41, 2830 Virum. Se husets seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Huset ligger på Holmeparken 41, 2830 Virum. I 1955 blev huset opført og har i dag et bygningsareal på 72 m² på en 260 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 1. oktober 2012, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig huset via en familieoverdragelse til en værdi á 2,25 mio. kr. Huset er af det offentlige vurderet til 4,63 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,92 mio. kr.

Fakta om Holmeparken 41, 2830 Virum

Rækkehuset ligger placeret på Holmeparken 41, 2830 Virum og har et samlet bygningsareal á 72 m². Den primære bygning, der er bygget i 1955, blev senest ombygget i 1961 og ligger på en 260 m² stor grund, der er spredt på to jordstykker. Huset har 5 værelser og har et BBR-areal på 118 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Huset er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der samlet set består af 107 m² (udnyttet tagetage 46 m², kælder 61 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære anvendelse af huset er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 22.426 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. oktober 2012, hvor værdiansættelsen på rækkehuset var 2,25 mio. kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 19.067 kr. Rækkehuset er af det offentlige vurderet til 4,63 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,92 mio. kr.

Ejerinfo

Rækkehuset er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Holmeparken 41, 2830 Virum.

Enhedens BBR-areal er 118 m² på Holmeparken 41, 2830 Virum.

Den primære bygning blev bygget i 1955 på Holmeparken 41, 2830 Virum.

Prisen var 2,25 mio. kr., da Holmeparken 41, 2830 Virum senest blev handlet i 2012.

4,63 mio. kr. er vurdering på Holmeparken 41, 2830 Virum.

Prøv gratis

Prøv gratis