Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2622211ESR461-622291

Holkebjergvej 58

5250 Odense SV
Odense Højme By, Sanderum, 16gr (Byzone) Lager
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1986
Bebyggelsesprocent28%

Areal

Grundareal1.200 m²
Bygningsareal331 m²
Erhvervsareal331 m²

Via Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Holkebjergvej 58, Højme, 5250 Odense SV. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Holkebjergvej 58, Højme, 5250 Odense SV. Ejendommen har et bygningsareal á 331 m² og blev opført i 1986 på den 1.200 m² store grund. Den seneste handel fandt sted den 20. juli 2016, hvor MØRK & SKOV ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 180.000 kr.

Fakta om Holkebjergvej 58, Højme, 5250 Odense SV

Industriejendommen er placeret på Holkebjergvej 58, Højme, 5250 Odense SV og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 331 m² fordelt på to erhvervsenheder. Den primære bygning, der er opført i 1986, blev senest istandsat i 1991 og befinder sig på en 1.200 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens primære benyttelse er til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.908 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 20. juli 2016, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 2,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor MØRK & SKOV ApS købte ejendommen af TELETEAMET A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 7.552 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 180.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af MØRK & SKOV ApS, der primært beskæftiger sig med murerarbejde, mens Ronni Oppenheim Mørk er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 45,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt tre ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 6,25 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Frank Andor Wulf, der også fungerer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Ronni Oppenheim Mørk i alt seks ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

MØRK & SKOV ApS ejer Holkebjergvej 58, Højme, 5250 Odense SV.

Ejendommens BBR-areal er 331 m² på Holkebjergvej 58, Højme, 5250 Odense SV.

Den primære bygning blev bygget i 1986 på Holkebjergvej 58, Højme, 5250 Odense SV.

Prisen var 2,5 mio. kr., da Holkebjergvej 58, Højme, 5250 Odense SV senest blev handlet i 2016.

1,4 mio. kr. er vurdering på Holkebjergvej 58, Højme, 5250 Odense SV.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis