Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 285613
ESR: 400054428

Holkavej 2, 5

3760 Gudhjem
Bornholms Regionskommune: Gudhjem Fiskerleje, Gudhjem, 95 (Byzone)
Ejerlejlighed: Sommerhus
Satellitbillede af ejendommen på Holkavej 2,  5, 3760 Gudhjem

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Holkavej 2, st. 5, Gudhjem, 3760 Gudhjem. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Holkavej 2, st. 5, Gudhjem, 3760 Gudhjem. Den seneste handel fandt sted den 2. marts 2022, hvor Jantzens Hotel ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 6,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,06 mio. kr., hvoraf grunden udgør 105.000 kr.

Fakta om Holkavej 2, st. 5, Gudhjem, 3760 Gudhjem

Fritidsejendommen er placeret på Holkavej 2, st. 5, Gudhjem, 3760 Gudhjem. Ejendommen fordeler sig på 2 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 67 m², hvoraf 98 m² er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Ser man på fritidsejendommens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommen anvendes primært til fritidsformål (feriehus). Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 1.890 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 2. marts 2022, hvor værdiansættelsen var 6,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Jantzens Hotel ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 7.462 kr. Fritidsejendommen er af det offentlige vurderet til 1,06 mio. kr., hvoraf grunden udgør 105.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Jantzens Hotel ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter, mens J&L Hotels A/S er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til fritidsejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 9,69 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Lars Funding, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har J&L Hotels A/S i alt seks ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Holkavej 2, st. 5, Gudhjem, 3760 Gudhjem?

Jantzens Hotel ApS ejer Holkavej 2, st. 5, Gudhjem, 3760 Gudhjem.

Hvornår blev Holkavej 2, st. 5, Gudhjem, 3760 Gudhjem opført?

Den primære bygning blev bygget i 1872 på Holkavej 2, st. 5, Gudhjem, 3760 Gudhjem.

Hvad er prisen på Holkavej 2, st. 5, Gudhjem, 3760 Gudhjem?

Prisen var 6,5 mio. kr., da Holkavej 2, st. 5, Gudhjem, 3760 Gudhjem senest blev handlet i 2022.

Hvad er Holkavej 2, st. 5, Gudhjem, 3760 Gudhjem vurderet til?

1,06 mio. kr. er vurdering på Holkavej 2, st. 5, Gudhjem, 3760 Gudhjem.

Ny vurdering
1.741.000 DKK
Ejendomsværdi foreløbig 2024
1.064.000 DKK
Ejendomsværdi ny 2020
Opførselsår
1872
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (1 enhed)
67 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?