Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100928408

Holbækvej 20

4200 Slagelse
Slagelse Slagelse Markjorder, 163b (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1900
Bebyggelsesprocent6%

Areal

Grundareal6.340 m²
Bygningsareal119 m²
Beboelsesareal119 m²

Få alle oplysninger om Holbækvej 20, 4200 Slagelse på Resights. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Holbækvej 20, 4200 Slagelse. Ejendommen har et bygningsareal på 119 m² og blev konstrueret i 1900 på en 6.340 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 1. maj 2025, hvor REMA Etablering A/S sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,4 mio. kr.

Fakta om Holbækvej 20, 4200 Slagelse

Villaen har et samlet bygningsareal på 119 m² og ligger på Holbækvej 20, 4200 Slagelse. Den primære bygning, der er bygget i 1900, blev senest moderniseret i 1981 og er beliggende på en 6.340 m² stor grund. Ejendommen har 3 værelser og har et BBR-areal på 119 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. maj 2025, hvor værdiansættelsen var 4,4 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor REMA Etablering A/S købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 12.324 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af REMA Etablering A/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens REMA 1000 AS er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 245 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 201 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Stephan Sørensen, der også fungerer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har REMA 1000 AS i alt 348 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

REMA Etablering A/S ejer Holbækvej 20, 4200 Slagelse.

Enhedens BBR-areal er 119 m² på Holbækvej 20, 4200 Slagelse.

Den primære bygning blev opført i 1900 på Holbækvej 20, 4200 Slagelse.

Prisen var 4,4 mio. kr., da Holbækvej 20, 4200 Slagelse senest blev handlet i 2025.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis