Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5198466ESR575-089346

Højskolevænget 11

6630 Rødding
Vejen Rødding Ejerlav, Rødding, 1575 (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1980
Bebyggelsesprocent13%

Areal

Grundareal1.689 m²
Bygningsareal210 m²
Beboelsesareal210 m²

Få alle oplysninger om Højskolevænget 11, 6630 Rødding på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Højskolevænget 11, 6630 Rødding. I 1980 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal á 210 m² på en 1.689 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 6. oktober 2022, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,44 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,36 mio. kr., hvoraf grunden udgør 235.000 kr.

Fakta om Højskolevænget 11, 6630 Rødding

Villaen ligger placeret på Højskolevænget 11, 6630 Rødding og har et samlet bygningsareal på 210 m². Hovedbygningen er opført i 1980 og er lokaliseret på en 1.689 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 6 værelser og har et BBR-areal på 210 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Hovedbygningen fik senest i 2021 tildelt et energimærke C. Ejendommen benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.691 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 6. oktober 2022, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,44 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 6.598 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,36 mio. kr., hvoraf grunden udgør 235.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Højskolevænget 11, 6630 Rødding.

Enhedens BBR-areal er 210 m² på Højskolevænget 11, 6630 Rødding.

Den primære bygning blev bygget i 1980 på Højskolevænget 11, 6630 Rødding.

Prisen var 1,44 mio. kr., da Højskolevænget 11, 6630 Rødding senest blev handlet i 2022.

1,36 mio. kr. er vurdering på Højskolevænget 11, 6630 Rødding.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis