kommunerne nedenfor.
Højgade 2,
6230 RødekroResights giver dig alle oplysninger om lejligheden på Højgade 2, st., 6230 Rødekro. Se lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Lejligheden ligger på Højgade 2, st., 6230 Rødekro. Den 24. december 2023 fandt den seneste transaktion sted, da MKL Udlejning ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,91 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 156.000 kr.
Fakta om Højgade 2, st., 6230 Rødekro
Ejerlejligheden ligger på Højgade 2, st., 6230 Rødekro. Lejligheden har 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 152 m², hvoraf 130 m² er tinglyst.
Egenskaber
Lejlighedens hovedbygning er bygget i ét plan. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige benyttelse af lejligheden er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.948 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 24. december 2023, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 1,91 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor MKL Udlejning ApS købte lejligheden af Dupont Revision & Rådgivning Aarhus Registreret Revisionsanpartsselskab. Det giver en kvadratmeterpris på 4.954 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 156.000 kr.
Ejerinfo
Lejligheden er officielt ejet af MKL Udlejning ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Martin Kindberg Lauritzen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 14 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 27,4 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Martin Kindberg Lauritzen, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Martin Kindberg Lauritzen i alt 16 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Højgade 2, st., 6230 Rødekro?
MKL Udlejning ApS ejer Højgade 2, st., 6230 Rødekro.
Hvornår blev Højgade 2, st., 6230 Rødekro bygget?
Den primære bygning blev opført i 1935 på Højgade 2, st., 6230 Rødekro.
Hvad er Højgade 2, st., 6230 Rødekro værd?
Prisen var 1,91 mio. kr., da Højgade 2, st., 6230 Rødekro senest blev handlet i 2023.
Hvad er Højgade 2, st., 6230 Rødekro vurderet til?
1 mio. kr. er vurdering på Højgade 2, st., 6230 Rødekro.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.