kommunerne nedenfor.
Højerupvej 2C
4660 Store HeddingeFå alle oplysninger om Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge på Resights. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
På Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge findes ejendommen. I 1976 blev ejendommen opført med et bygningsareal á 1.228 m² på en 4.639 m² stor grund. Den 31. oktober 2025 fandt den seneste transaktion sted, da M. L. Ejendomme ApS erhvervede sig ejendommen i en interessesammenfald til en værdi á 75,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,45 mio. kr., hvoraf grunden udgør 569.500 kr.
Fakta om Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge
Industriejendommen er beliggende på Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge og består af tre bygninger med et samlet bygningsareal på 1.228 m² fordelt på tre erhvervsenheder. Den primære bygning er opført i 1976 og er lokaliseret på en 4.639 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen benyttes hovedsageligt til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 12.256 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 31. oktober 2025, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 75,5 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor M. L. Ejendomme ApS købte ejendommen af LINDERBERG GROUP A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 5.851 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 3,45 mio. kr., hvoraf grunden udgør 569.500 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af M. L. Ejendomme ApS, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Mogens Linderberg Larsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der tre led. Den officielle ejer besidder i alt 42 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 210 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Kjeld Vogt, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Mogens Linderberg Larsen i alt 76 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge?
M. L. Ejendomme ApS ejer Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge.
Hvad er BBR-arealet på Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge?
Ejendommens BBR-areal er 1.228 m² på Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge.
Hvornår blev Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge bygget?
Den primære bygning blev opført i 1976 på Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge.
Hvad er prisen på Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge?
Prisen var 75,5 mio. kr., da Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge senest blev handlet i 2025.
Hvad er Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge vurderet til?
3,45 mio. kr. er vurdering på Højerupvej 2C, 4660 Store Heddinge.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.