kommunerne nedenfor.
Højerupvej 2B
4660 Store HeddingeFå alle informationer om Højerupvej 2B, 4660 Store Heddinge på Resights. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er lokaliseret på Højerupvej 2B, 4660 Store Heddinge. Den seneste transaktion fandt sted den 31. oktober 2025, hvor M. L. Ejendomme ApS erhvervede sig ejendommen i en interessesammenfald til en værdi á 75,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 397.500 kr.
Fakta om Højerupvej 2B, 4660 Store Heddinge
Enheden er beliggende på Højerupvej 2B, 4660 Store Heddinge.
Egenskaber
Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 8.554 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 31. oktober 2025, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 75,5 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor M. L. Ejendomme ApS købte ejendommen af LINDERBERG GROUP A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 5.851 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 3,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 397.500 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af M. L. Ejendomme ApS, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Mogens Linderberg Larsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der tre led. Den officielle ejer har i alt 42 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 210 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Kjeld Vogt, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Mogens Linderberg Larsen i alt 76 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Højerupvej 2B, 4660 Store Heddinge?
M. L. Ejendomme ApS ejer Højerupvej 2B, 4660 Store Heddinge.
Hvornår blev Højerupvej 2B, 4660 Store Heddinge bygget?
Den primære bygning blev bygget i 1947 på Højerupvej 2B, 4660 Store Heddinge.
Hvad er prisen på Højerupvej 2B, 4660 Store Heddinge?
Prisen var 75,5 mio. kr., da Højerupvej 2B, 4660 Store Heddinge senest blev handlet i 2025.
Hvad er Højerupvej 2B, 4660 Store Heddinge vurderet til?
3,5 mio. kr. er vurdering på Højerupvej 2B, 4660 Store Heddinge.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.