Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE9455817ESR657-908679

Høgsvigvej 48

7280 Sønder Felding
Herning Sønderlandet, Sdr. Felding, 8ad (Landzone) Anden enhed til helårsbeboelse
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1944
Bebyggelsesprocent1%

Areal

Grundareal78.080 m²
Bygningsareal481 m²
Beboelsesareal148 m²
Erhvervsareal523 m²
Areal af udnyttet tagetage190 m²
Areal af kælder18 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Høgsvigvej 48, 7280 Sønder Felding. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Høgsvigvej 48, 7280 Sønder Felding. Ejendommen har et bygningsareal á 481 m² og blev opført i 1944 på den 78.080 m² store grund. Den 1. oktober 2005 fandt den seneste handel sted, da EJENDOMSSELSKABET SØLYST SDR. FELDING A/S erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 668.028 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 149.800 kr.

Fakta om Høgsvigvej 48, 7280 Sønder Felding

Den primære bygning, der er bygget i 1944, blev senest moderniseret i 1991 og befinder sig på en 78.080 m² stor grund, der er fordelt på to jordstykker.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er desuden ekstra arealer, der samlet set består af 208 m² (udnyttet tagetage 190 m², kælder 18 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 977 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. oktober 2005, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 668.028 kr. via "anden overdragelse", hvor EJENDOMSSELSKABET SØLYST SDR. FELDING A/S var køber og BRUNSGAARD A/S STILLADS- & MATERIELUDLEJNING sælger. Det giver en kvadratmeterpris på 885 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af EJENDOMSSELSKABET SØLYST SDR. FELDING A/S, der hovedsageligt beskæftiger sig med dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter, mens BRUNSGAARD HOLDING ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Den officielle ejer har i alt syv ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 3,95 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Henrik Nielsen, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har BRUNSGAARD HOLDING ApS i alt otte ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

EJENDOMSSELSKABET SØLYST SDR. FELDING A/S ejer Høgsvigvej 48, 7280 Sønder Felding.

Ejendommens BBR-areal er 481 m² på Høgsvigvej 48, 7280 Sønder Felding.

Den primære bygning blev bygget i 1944 på Høgsvigvej 48, 7280 Sønder Felding.

Prisen var 668.028 kr., da Høgsvigvej 48, 7280 Sønder Felding senest blev handlet i 2005.

1,05 mio. kr. er vurdering på Høgsvigvej 48, 7280 Sønder Felding.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis