Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3452965ESR791-218460

Hobro Landevej 142

8830 Tjele
Viborg Sjørring By, Lindum, 7g (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1912
Bebyggelsesprocent16%

Areal

Grundareal2.706 m²
Bygningsareal267 m²
Beboelsesareal208 m²
Erhvervsareal142 m²
Areal af udnyttet tagetage83 m²

Få alle informationer om Hobro Landevej 142, Sjørring, 8830 Tjele på Resights. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Hobro Landevej 142, Sjørring, 8830 Tjele finder du ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 267 m² og blev konstrueret i 1912 på en 2.706 m² stor grund. Den 20. maj 1977 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 240.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 800.000 kr., hvoraf grunden udgør 133.200 kr.

Fakta om Hobro Landevej 142, Sjørring, 8830 Tjele

Villaen er beliggende på Hobro Landevej 142, Sjørring, 8830 Tjele og har et samlet bygningsareal á 267 m². Den primære bygning, der er opført i 1912, blev senest renoveret i 1985 og ligger på en 2.706 m² stor grund. Ejendommen har 8 værelser og har et BBR-areal på 208 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der består af 83 m². Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.157 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 20. maj 1977, hvor prisen var 240.000 kr. Det giver en kvadratmeterpris på 563 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 800.000 kr., hvoraf grunden udgør 133.200 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Hobro Landevej 142, Sjørring, 8830 Tjele.

Enhedens BBR-areal er 208 m² på Hobro Landevej 142, Sjørring, 8830 Tjele.

Den primære bygning blev opført i 1912 på Hobro Landevej 142, Sjørring, 8830 Tjele.

Prisen var 240.000 kr., da Hobro Landevej 142, Sjørring, 8830 Tjele senest blev handlet i 1977.

800.000 kr. er vurdering på Hobro Landevej 142, Sjørring, 8830 Tjele.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis