Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4034755ESR740-008978

Hjorth Nielsens Vej 12

8600 Silkeborg
Silkeborg Balle By, Balle, 13ac (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1968
Bebyggelsesprocent30%

Areal

Grundareal806 m²
Bygningsareal134 m²
Beboelsesareal218 m²
Erhvervsareal25 m²
Areal af udnyttet tagetage109 m²

Få alle informationer om Hjorth Nielsens Vej 12, 8600 Silkeborg på Resights. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Hjorth Nielsens Vej 12, 8600 Silkeborg. I 1968 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 134 m² på en 806 m² stor grund. Den sidste handel fandt sted den 9. april 1988, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 740.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 509.000 kr.

Fakta om Hjorth Nielsens Vej 12, 8600 Silkeborg

Villaen ligger på Hjorth Nielsens Vej 12, 8600 Silkeborg og har et samlet bygningsareal á 134 m². Den primære bygning, der er bygget i 1968, blev senest ombygget i 1976 og befinder sig på en 806 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 6 værelser og har et BBR-areal på 218 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der er 109 m². Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 14.384 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 740.000 kr. i den seneste tinglyste handel d. 9. april 1988. Det giver en kvadratmeterpris på 3.045 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 509.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Hjorth Nielsens Vej 12, 8600 Silkeborg.

Enhedens BBR-areal er 218 m² på Hjorth Nielsens Vej 12, 8600 Silkeborg.

Den primære bygning blev opført i 1968 på Hjorth Nielsens Vej 12, 8600 Silkeborg.

Prisen var 740.000 kr., da Hjorth Nielsens Vej 12, 8600 Silkeborg senest blev handlet i 1988.

2,15 mio. kr. er vurdering på Hjorth Nielsens Vej 12, 8600 Silkeborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis