Via Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Hjorteengen 2, Åstrup, 8500 Grenaa. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er placeret på Hjorteengen 2, Åstrup, 8500 Grenaa. Ejendommen har et bygningsareal på 104 m² og blev opført i 2013 på en 557 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 13. april 2021, hvor DADSWELL HOLDING ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,2 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,38 mio. kr., hvoraf grunden udgør 314.000 kr.
Fakta om Hjorteengen 2, Åstrup, 8500 Grenaa
Villaen har et samlet bygningsareal á 104 m² og ligger placeret på Hjorteengen 2, Åstrup, 8500 Grenaa. Hovedbygningen er bygget i 2013 og er beliggende på en 557 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 104 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommen anvendes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.816 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 13. april 2021, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor DADSWELL HOLDING ApS købte ejendommen af AAT EJENDOMME ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 11.538 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,38 mio. kr., hvoraf grunden udgør 314.000 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af DADSWELL HOLDING ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Troels Nicholas Dadswell Hansen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer har i alt 128 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 10,1 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Troels Nicholas Dadswell Hansen, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Troels Nicholas Dadswell Hansen i alt 131 ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
DADSWELL HOLDING ApS ejer Hjorteengen 2, Åstrup, 8500 Grenaa.
Enhedens BBR-areal er 104 m² på Hjorteengen 2, Åstrup, 8500 Grenaa.
Den primære bygning blev bygget i 2013 på Hjorteengen 2, Åstrup, 8500 Grenaa.
Prisen var 1,2 mio. kr., da Hjorteengen 2, Åstrup, 8500 Grenaa senest blev handlet i 2021.
1,38 mio. kr. er vurdering på Hjorteengen 2, Åstrup, 8500 Grenaa.