Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4280913ESR740-022109

Himmelbjergvej 9F

8600 Silkeborg
Silkeborg Laven By, Linå, 8q (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2004
Bebyggelsesprocent34%

Areal

Grundareal790 m²
Bygningsareal135 m²
Beboelsesareal157 m²
Areal af udnyttet tagetage22 m²
Areal af kælder110 m²

Via Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Himmelbjergvej 9F, 8600 Silkeborg. Undersøg ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Himmelbjergvej 9F, 8600 Silkeborg. I 2004 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 135 m² på en 790 m² stor grund. Den 1. juni 2026 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 6,3 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 5,38 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,67 mio. kr.

Fakta om Himmelbjergvej 9F, 8600 Silkeborg

Villaen ligger på Himmelbjergvej 9F, 8600 Silkeborg og har et samlet bygningsareal på 135 m². Den primære bygning er bygget i 2004 og er beliggende på en 790 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 157 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt er 132 m² (udnyttet tagetage 22 m², kælder 110 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af træ, mens tagmaterialet består af betontagsten. Bygningen fik senest i 2025 tildelt et energimærke B, og ejendommens årlige energiforbrug er estimeret til kr. 20300. Ejendommen anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 24.095 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. juni 2026, hvor værdiansættelsen af villaen var 6,3 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 23.595 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 5,38 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,67 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Himmelbjergvej 9F, 8600 Silkeborg.

Enhedens BBR-areal er 157 m² på Himmelbjergvej 9F, 8600 Silkeborg.

Den primære bygning blev bygget i 2004 på Himmelbjergvej 9F, 8600 Silkeborg.

Prisen var 6,3 mio. kr., da Himmelbjergvej 9F, 8600 Silkeborg senest blev handlet i 2026.

5,38 mio. kr. er vurdering på Himmelbjergvej 9F, 8600 Silkeborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis