Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3054952ESR430-005194

Hesseløjevej 39

5600 Faaborg
Faaborg-Midtfyn Horne By, Horne, 26an (Sommerhusområde) Sommerhus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1978
Bebyggelsesprocent6%

Areal

Grundareal1.000 m²
Bygningsareal59 m²
Beboelsesareal59 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Hesseløjevej 39, Bøjden, 5600 Faaborg. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Hesseløjevej 39, Bøjden, 5600 Faaborg. I 1978 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal á 59 m² på en 1.000 m² stor grund. Den sidste handel fandt sted den 1. marts 2006, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via en familieoverdragelse til en værdi á 765.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,13 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,47 mio. kr.

Fakta om Hesseløjevej 39, Bøjden, 5600 Faaborg

Fritidsejendommen er placeret på Hesseløjevej 39, Bøjden, 5600 Faaborg og har et samlet bygningsareal på 59 m². Enheden er opført i 1978 og befinder sig på en 1.000 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 59 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Kigger man på fritidsejendommens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af træ, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til fritidsformål (feriehus). Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 14.517 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. marts 2006, hvor værdiansættelsen på fritidsejendommen var 765.000 kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 12.966 kr. Fritidsejendommen er af det offentlige vurderet til 2,13 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,47 mio. kr.

Ejerinfo

Fritidsejendommen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Hesseløjevej 39, Bøjden, 5600 Faaborg.

Enhedens BBR-areal er 59 m² på Hesseløjevej 39, Bøjden, 5600 Faaborg.

Den primære bygning blev opført i 1978 på Hesseløjevej 39, Bøjden, 5600 Faaborg.

Prisen var 765.000 kr., da Hesseløjevej 39, Bøjden, 5600 Faaborg senest blev handlet i 2006.

2,13 mio. kr. er vurdering på Hesseløjevej 39, Bøjden, 5600 Faaborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis