Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2123899ESR165-054741

Herstedvang 2A

2620 Albertslund
Albertslund Herstedvester By, Herstedvester, 14ai (Byzone) Enhed til industri
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1987
Bebyggelsesprocent41%

Areal

Grundareal4.450 m²
Bygningsareal1.513 m²
Erhvervsareal1.513 m²
Areal af kælder294 m²

Få alle informationer om Herstedvang 2A, 2620 Albertslund på Resights. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Herstedvang 2A, 2620 Albertslund. I 1987 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal á 1.513 m² på en 4.450 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 1. juli 2011, hvor NDI EJENDOMME DANMARK ApS erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 10,1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 6,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,04 mio. kr.

Fakta om Herstedvang 2A, 2620 Albertslund

Industriejendommen er beliggende på Herstedvang 2A, 2620 Albertslund og består af én bygning på 1.513 m² fordelt på én erhvervsenhed. Den primære bygning er opført i 1987 og ligger på en 4.450 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der består af 0 m². Bygningens ydervægsmateriale er lavet af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til industri. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 110.505 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste transaktion er fra d. 1. juli 2011, hvor prisen var 10,1 mio. kr. Det giver en kvadratmeterpris på 5.602 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 6,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,04 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af NDI EJENDOMME DANMARK ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens NDI Group A/S er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt 79 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 854 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Benny Kristensen, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har NDI Group A/S i alt 90 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

NDI EJENDOMME DANMARK ApS ejer Herstedvang 2A, 2620 Albertslund.

Ejendommens BBR-areal er 1.513 m² på Herstedvang 2A, 2620 Albertslund.

Den primære bygning blev bygget i 1987 på Herstedvang 2A, 2620 Albertslund.

Prisen var 10,1 mio. kr., da Herstedvang 2A, 2620 Albertslund senest blev handlet i 2011.

6,2 mio. kr. er vurdering på Herstedvang 2A, 2620 Albertslund.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis