Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2614784ESR461-154719

Hedelandsvej 10

5260 Odense S
Odense Hjallese By, Dalum, 23ai (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1956
Bebyggelsesprocent16%

Areal

Grundareal728 m²
Bygningsareal119 m²
Beboelsesareal119 m²
Areal af kælder3 m²

Via Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Hedelandsvej 10, Hjallese, 5260 Odense S. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Hedelandsvej 10, Hjallese, 5260 Odense S findes ejendommen. I 1956 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 119 m² på en 728 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 16. september 2021, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via en familieoverdragelse til en værdi á 1,35 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,74 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,06 mio. kr.

Fakta om Hedelandsvej 10, Hjallese, 5260 Odense S

Villaen er placeret på Hedelandsvej 10, Hjallese, 5260 Odense S og har et samlet bygningsareal á 119 m². Den primære bygning er opført i 1956 og er lokaliseret på en 728 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 119 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der består af 0 m². Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 10.673 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 16. september 2021, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,35 mio. kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 11.344 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,74 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,06 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Hedelandsvej 10, Hjallese, 5260 Odense S.

Enhedens BBR-areal er 119 m² på Hedelandsvej 10, Hjallese, 5260 Odense S.

Den primære bygning blev bygget i 1956 på Hedelandsvej 10, Hjallese, 5260 Odense S.

Prisen var 1,35 mio. kr., da Hedelandsvej 10, Hjallese, 5260 Odense S senest blev handlet i 2021.

1,74 mio. kr. er vurdering på Hedelandsvej 10, Hjallese, 5260 Odense S.

Prøv gratis

Prøv gratis