Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE8831809ESR153-001871

Hedeager 2

2605 Brøndby
Brøndby Brøndbyvester By, Brøndbyvester, 6aæ (Byzone) Enhed til industri
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1964
Bebyggelsesprocent31%

Areal

Grundareal1.959 m²
Bygningsareal612 m²
Erhvervsareal612 m²
Areal af kælder20 m²

Via Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Hedeager 2, 2605 Brøndby. Se ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Hedeager 2, 2605 Brøndby kan du finde ejendommen. I 1964 blev ejendommen opført med et bygningsareal på 612 m² på en 1.959 m² stor grund. Den 20. marts 2025 fandt den seneste handel sted, da Dirchsen Ejendomme ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 6 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 979.500 kr.

Fakta om Hedeager 2, 2605 Brøndby

Industriejendommen er placeret på Hedeager 2, 2605 Brøndby og består af én bygning på 612 m² fordelt på én erhvervsenhed. Bygningen, der er opført i 1964, blev senest ombygget i 1970 og befinder sig på en 1.959 m² stor grund, der er spredt på tre jordstykker.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der er 0 m². Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Ejendommen anvendes primært til industri. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 41.422 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 20. marts 2025, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 6 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Dirchsen Ejendomme ApS købte ejendommen af AVC Ejendomme ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 9.803 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 3,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 979.500 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Dirchsen Ejendomme ApS, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Jonas Dirchsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 6,14 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jonas Dirchsen, der også opererer som direktør.

Ofte stillede spørgsmål

Dirchsen Ejendomme ApS ejer Hedeager 2, 2605 Brøndby.

Ejendommens BBR-areal er 612 m² på Hedeager 2, 2605 Brøndby.

Den primære bygning blev opført i 1964 på Hedeager 2, 2605 Brøndby.

Prisen var 6 mio. kr., da Hedeager 2, 2605 Brøndby senest blev handlet i 2025.

3,3 mio. kr. er vurdering på Hedeager 2, 2605 Brøndby.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis