kommunerne nedenfor.
Havnegade 9,
6700 EsbjergResights giver dig alle informationer om lejligheden på Havnegade 9, st., 6700 Esbjerg. Se lejlighedens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På Havnegade 9, st., 6700 Esbjerg findes lejligheden. Den seneste handel fandt sted den 19. december 2017, hvor ANDERS ASTRUP HOLDING ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 6,1 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,67 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,13 mio. kr.
Fakta om Havnegade 9, st., 6700 Esbjerg
Ejerlejligheden er beliggende på Havnegade 9, st., 6700 Esbjerg. Lejligheden har 6 værelser og har et BBR-areal på 117 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Adressens hovedbygning er bygget i 2 plan. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Lejligheden anvendes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.129 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 19. december 2017, hvor værdiansættelsen var 6,1 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor ANDERS ASTRUP HOLDING ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 16.944 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,67 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,13 mio. kr.
Ejerinfo
Lejligheden er officielt ejet af ANDERS ASTRUP HOLDING ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden finansiel formidling i.a.n., mens Anders Moe Astrup er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt 14 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 32,2 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Anders Moe Astrup, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Anders Moe Astrup i alt 15 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Havnegade 9, st., 6700 Esbjerg?
ANDERS ASTRUP HOLDING ApS ejer Havnegade 9, st., 6700 Esbjerg.
Hvornår blev Havnegade 9, st., 6700 Esbjerg opført?
Den primære bygning blev opført i 1898 på Havnegade 9, st., 6700 Esbjerg.
Hvad er Havnegade 9, st., 6700 Esbjerg værd?
Prisen var 6,1 mio. kr., da Havnegade 9, st., 6700 Esbjerg senest blev handlet i 2017.
Hvad er Havnegade 9, st., 6700 Esbjerg vurderet til?
2,67 mio. kr. er vurdering på Havnegade 9, st., 6700 Esbjerg.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.