kommunerne nedenfor.
Havnegade 1
5700 SvendborgFå alle oplysninger om Havnegade 1, 5700 Svendborg på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På Havnegade 1, 5700 Svendborg kan du finde ejendommen. I 1868 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal á 638 m² på en 1.461 m² stor grund.
Fakta om Havnegade 1, 5700 Svendborg
Kulturejendommen er placeret på Havnegade 1, 5700 Svendborg og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 638 m² udgjort af en beboelsesenhed og en erhvervsenhed. Den primære bygning er opført i 1868 og er beliggende på en 1.461 m² stor grund.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Der er derudover ekstra arealer, der i alt udgør 447 m² (udnyttet tagetage 175 m², kælder 165 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommens primære benyttelse er til kulturelle formål. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 0 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er ejet af Den Katolske Kirke i Danmark - Ansgarstiftelsen, der fortrinsvist beskæftiger sig med religiøse institutioners og foreningers aktiviteter. Den officielle ejer har i alt 73 ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Niels Engelbrecht, der også opererer som reel ejer.
Hvem ejer Havnegade 1, 5700 Svendborg?
Den Katolske Kirke i Danmark - Ansgarstiftelsen ejer Havnegade 1, 5700 Svendborg.
Hvad er BBR-arealet på Havnegade 1, 5700 Svendborg?
Ejendommens BBR-areal er 638 m² på Havnegade 1, 5700 Svendborg.
Hvornår blev Havnegade 1, 5700 Svendborg bygget?
Den primære bygning blev bygget i 1868 på Havnegade 1, 5700 Svendborg.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.