Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE10215318ESR540-030158

Havbjerg 10

6470 Sydals
Sønderborg Hørup Ejerlav, Hørup, 1071t (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2022
Bebyggelsesprocent24%

Areal

Grundareal480 m²
Bygningsareal115 m²
Beboelsesareal115 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Havbjerg 10, Hørup, 6470 Sydals. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Havbjerg 10, Hørup, 6470 Sydals ligger ejendommen. I 2022 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal á 115 m² på en 480 m² stor grund. Den 3. december 2019 fandt den seneste transaktion sted, da Havbjerg Boliger A/S sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,87 mio. kr. Grunden er vurderet til 277.000 kr.

Fakta om Havbjerg 10, Hørup, 6470 Sydals

Villaen ligger placeret på Havbjerg 10, Hørup, 6470 Sydals og har et samlet bygningsareal á 115 m². Den primære bygning er bygget i 2022 og er lokaliseret på en 480 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 115 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 5.420 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 3. december 2019, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,87 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Havbjerg Boliger A/S købte ejendommen af DANSKE ANDELSKASSERS BANK A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 1.630 kr. Villaens grund er vurderet til 277.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Havbjerg Boliger A/S, der primært beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens SAAK Ejendomme ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer har i alt ti ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 19 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Svend Aage Kjær, der også opererer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har SAAK Ejendomme ApS i alt 14 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Havbjerg Boliger A/S ejer Havbjerg 10, Hørup, 6470 Sydals.

Enhedens BBR-areal er 115 m² på Havbjerg 10, Hørup, 6470 Sydals.

Den primære bygning blev bygget i 2022 på Havbjerg 10, Hørup, 6470 Sydals.

Prisen var 1,87 mio. kr., da Havbjerg 10, Hørup, 6470 Sydals senest blev handlet i 2019.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis