Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5752660ESR561-315640

Haulundvej 180B

6760 Ribe
Esbjerg Søndermarken, Ribe Jorder, 200c (Landzone) Kolonihavehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1957
Bebyggelsesprocent6%

Areal

Grundareal788 m²
Bygningsareal45 m²

Gennem Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Haulundvej 180B, 6760 Ribe. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Haulundvej 180B, 6760 Ribe. Ejendommen har et bygningsareal á 45 m² og blev opført i 1957 på en 788 m² stor grund. Den 6. december 2012 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 200.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 19.700 kr., hvoraf grunden udgør 19.700 kr.

Fakta om Haulundvej 180B, 6760 Ribe

Fritidsejendommen har et samlet bygningsareal på 45 m² og ligger på Haulundvej 180B, 6760 Ribe. Enheden er bygget i 1957 og befinder sig på en 788 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af letbetonsten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Den primære anvendelse af ejendommen er til fritidsformål (kolonihave). Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 498 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 6. december 2012, hvor værdiansættelsen på fritidsejendommen var 200.000 kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 4.444 kr. Fritidsejendommen er af det offentlige vurderet til 19.700 kr., hvoraf grunden udgør 19.700 kr.

Ejerinfo

Fritidsejendommen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Haulundvej 180B, 6760 Ribe.

Enhedens BBR-areal er 0 m² på Haulundvej 180B, 6760 Ribe.

Den primære bygning blev opført i 1957 på Haulundvej 180B, 6760 Ribe.

Prisen var 200.000 kr., da Haulundvej 180B, 6760 Ribe senest blev handlet i 2012.

19.700 kr. er vurdering på Haulundvej 180B, 6760 Ribe.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis