Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2375706ESR210-012518

Hasselhøj 414

2990 Nivå
Fredensborg Niverød By, Karlebo, 1mæ (Byzone) Række-, kæde- eller dobbelthus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1987
Bebyggelsesprocent65%

Areal

Grundareal171 m²
Bygningsareal60 m²
Beboelsesareal112 m²
Areal af udnyttet tagetage52 m²

Få alle informationer om Hasselhøj 414, 2990 Nivå på Resights. Undersøg husets seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Huset er placeret på Hasselhøj 414, 2990 Nivå. I 1987 blev huset opført og har i dag et bygningsareal á 60 m² på en 171 m² stor grund. Den 15. juli 2004 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig huset i en almindelig fri handel til en værdi á 1,73 mio. kr. Huset er af det offentlige vurderet til 3,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,81 mio. kr.

Fakta om Hasselhøj 414, 2990 Nivå

Rækkehuset er beliggende på Hasselhøj 414, 2990 Nivå og har et samlet bygningsareal á 60 m². Den primære bygning er opført i 1987 og befinder sig på en 171 m² stor grund. Huset fordeler sig på 5 værelser og har et BBR-areal på 112 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Husets hovedbygning er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der udgør 52 m². Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Husets primære anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 14.001 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 15. juli 2004, hvor værdiansættelsen på rækkehuset var 1,73 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 15.491 kr. Rækkehuset er af det offentlige vurderet til 3,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,81 mio. kr.

Ejerinfo

Rækkehuset er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Hasselhøj 414, 2990 Nivå.

Enhedens BBR-areal er 112 m² på Hasselhøj 414, 2990 Nivå.

Den primære bygning blev bygget i 1987 på Hasselhøj 414, 2990 Nivå.

Prisen var 1,73 mio. kr., da Hasselhøj 414, 2990 Nivå senest blev handlet i 2004.

3,2 mio. kr. er vurdering på Hasselhøj 414, 2990 Nivå.

Prøv gratis

Prøv gratis