Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE9156746ESR210-012515

Hasselhøj 411

2990 Nivå
Fredensborg Niverød By, Karlebo, 1mx (Byzone) Række-, kæde- eller dobbelthus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1987
Bebyggelsesprocent65%

Areal

Grundareal172 m²
Bygningsareal60 m²
Beboelsesareal112 m²
Areal af udnyttet tagetage52 m²

Få alle oplysninger om Hasselhøj 411, 2990 Nivå på Resights. Se husets seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Hasselhøj 411, 2990 Nivå finder du huset. I 1987 blev huset opført og har i dag et bygningsareal á 60 m² på en 172 m² stor grund. Den 10. april 2014 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig huset i en almindelig fri handel til en værdi á 1,78 mio. kr. Huset er af det offentlige vurderet til 3,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,8 mio. kr.

Fakta om Hasselhøj 411, 2990 Nivå

Rækkehuset ligger på Hasselhøj 411, 2990 Nivå og har et samlet bygningsareal á 60 m². Hovedbygningen er bygget i 1987 og befinder sig på en 172 m² stor grund, der er fordelt på to jordstykker. Huset fordeler sig på 5 værelser og har et BBR-areal på 112 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Husets primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der er 52 m². I forhold til rækkehusets køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Huset anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 14.016 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 10. april 2014, hvor værdiansættelsen på rækkehuset var 1,78 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 15.892 kr. Rækkehuset er af det offentlige vurderet til 3,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,8 mio. kr.

Ejerinfo

Rækkehuset er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Hasselhøj 411, 2990 Nivå.

Enhedens BBR-areal er 112 m² på Hasselhøj 411, 2990 Nivå.

Den primære bygning blev opført i 1987 på Hasselhøj 411, 2990 Nivå.

Prisen var 1,78 mio. kr., da Hasselhøj 411, 2990 Nivå senest blev handlet i 2014.

3,2 mio. kr. er vurdering på Hasselhøj 411, 2990 Nivå.

Prøv gratis

Prøv gratis