Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2375541ESR210-012048

Hasselhøj 108

2990 Nivå
Fredensborg Niverød By, Karlebo, 1gv (Byzone) Række-, kæde- eller dobbelthus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1981
Bebyggelsesprocent59%

Areal

Grundareal200 m²
Bygningsareal65 m²
Beboelsesareal117 m²
Areal af udnyttet tagetage52 m²

Få alle oplysninger om Hasselhøj 108, 2990 Nivå på Resights. Se husets sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Hasselhøj 108, 2990 Nivå kan du finde huset. I 1981 blev huset opført og har i dag et bygningsareal på 65 m² på en 200 m² stor grund. Den 28. maj 2014 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig huset i en almindelig fri handel til en værdi á 1,7 mio. kr. Huset er af det offentlige vurderet til 3,12 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,71 mio. kr.

Fakta om Hasselhøj 108, 2990 Nivå

Rækkehuset ligger placeret på Hasselhøj 108, 2990 Nivå og har et samlet bygningsareal på 65 m². Den primære bygning er bygget i 1981 og befinder sig på en 200 m² stor grund. Huset fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 117 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Husets primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der udgør 52 m². Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Husets primære anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 14.420 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 28. maj 2014, hvor værdiansættelsen på rækkehuset var 1,7 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 14.529 kr. Rækkehuset er af det offentlige vurderet til 3,12 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,71 mio. kr.

Ejerinfo

Rækkehuset er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Hasselhøj 108, 2990 Nivå.

Enhedens BBR-areal er 117 m² på Hasselhøj 108, 2990 Nivå.

Den primære bygning blev opført i 1981 på Hasselhøj 108, 2990 Nivå.

Prisen var 1,7 mio. kr., da Hasselhøj 108, 2990 Nivå senest blev handlet i 2014.

3,12 mio. kr. er vurdering på Hasselhøj 108, 2990 Nivå.

Prøv gratis

Prøv gratis