Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE364273ESR751-715463

Harald Jensens Plads 9, 1 tv

8000 Aarhus C
Aarhus Marselisborg, Århus Jorder, 574 (Byzone) Privat servicevirksomhed
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1933

Areal

Erhvervsareal100 m²

Få alle informationer om Harald Jensens Plads 9, 1. tv, 8000 Aarhus C på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Harald Jensens Plads 9, 1. tv, 8000 Aarhus C. Den 1. april 2022 fandt den seneste transaktion sted, da Tandlægerne Harald Jensens Plads ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 720.000 kr., hvoraf grunden udgør 264.700 kr.

Fakta om Harald Jensens Plads 9, 1. tv, 8000 Aarhus C

Enheden er beliggende på Harald Jensens Plads 9, 1. tv, 8000 Aarhus C.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 5 etager. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til servicevirksomhed og/eller hotel. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.918 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. april 2022, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 2,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Tandlægerne Harald Jensens Plads ApS købte ejendommen af TANDLÆGERNE NEDERGAARD & LASSEN ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 25.000 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 720.000 kr., hvoraf grunden udgør 264.700 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Tandlægerne Harald Jensens Plads ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med tandlægers aktiviteter, mens Katrine Bremer er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 51,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 6,35 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Katrine Bremer, der fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Katrine Bremer i alt to ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Tandlægerne Harald Jensens Plads ApS ejer Harald Jensens Plads 9, 1. tv, 8000 Aarhus C.

Den primære bygning blev bygget i 1933 på Harald Jensens Plads 9, 1. tv, 8000 Aarhus C.

Prisen var 2,5 mio. kr., da Harald Jensens Plads 9, 1. tv, 8000 Aarhus C senest blev handlet i 2022.

720.000 kr. er vurdering på Harald Jensens Plads 9, 1. tv, 8000 Aarhus C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis