Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3060826ESR430-005039

Hans Rasmussens Have 35

5600 Faaborg
Faaborg-Midtfyn Svanninge By, Svanninge, 26iæ (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1973
Bebyggelsesprocent16%

Areal

Grundareal837 m²
Bygningsareal137 m²
Beboelsesareal118 m²

Få alle informationer om Hans Rasmussens Have 35, 5600 Faaborg på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Hans Rasmussens Have 35, 5600 Faaborg finder du ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 137 m² og blev opført i 1973 på en 837 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 1. maj 2002, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 200.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,16 mio. kr., hvoraf grunden udgør 343.000 kr.

Fakta om Hans Rasmussens Have 35, 5600 Faaborg

Villaen ligger på Hans Rasmussens Have 35, 5600 Faaborg og har et samlet bygningsareal á 137 m². Den primære bygning, der er bygget i 1973, blev senest ombygget i 1997 og befinder sig på en 837 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 118 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 5.045 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 200.000 kr. i den seneste tinglyste handel d. 1. maj 2002. Det giver en kvadratmeterpris på 1.459 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,16 mio. kr., hvoraf grunden udgør 343.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Hans Rasmussens Have 35, 5600 Faaborg.

Enhedens BBR-areal er 118 m² på Hans Rasmussens Have 35, 5600 Faaborg.

Den primære bygning blev bygget i 1973 på Hans Rasmussens Have 35, 5600 Faaborg.

Prisen var 200.000 kr., da Hans Rasmussens Have 35, 5600 Faaborg senest blev handlet i 2002.

1,16 mio. kr. er vurdering på Hans Rasmussens Have 35, 5600 Faaborg.

Prøv gratis

Prøv gratis