Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4443085ESR657-900536

Hallundbækvej 14

7490 Aulum
Herning Hallundbæk By, Hodsager, 5g (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1900
Bebyggelsesprocent7%

Areal

Grundareal4.140 m²
Bygningsareal134 m²
Beboelsesareal237 m²
Areal af udnyttet tagetage144 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Hallundbækvej 14, Hodsager, 7490 Aulum. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Hallundbækvej 14, Hodsager, 7490 Aulum. I 1900 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 134 m² på en 4.140 m² stor grund. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 160.000 kr.

Fakta om Hallundbækvej 14, Hodsager, 7490 Aulum

Villaen har et samlet bygningsareal på 134 m² og ligger placeret på Hallundbækvej 14, Hodsager, 7490 Aulum. Hovedbygningen, der er opført i 1900, blev senest ombygget i 1979 og er lokaliseret på en 4.140 m² stor grund. Ejendommen har 7 værelser og har et BBR-areal på 237 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der består af 144 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement uden asbest. Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.745 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Villaen er af det offentlige vurderet til 1,1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 160.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Fortuna Domus ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Lars Grove Mortensen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer har i alt fem ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 1,71 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Lars Grove Mortensen, der også agerer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Lars Grove Mortensen i alt seks ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Fortuna Domus ApS ejer Hallundbækvej 14, Hodsager, 7490 Aulum.

Enhedens BBR-areal er 237 m² på Hallundbækvej 14, Hodsager, 7490 Aulum.

Den primære bygning blev bygget i 1900 på Hallundbækvej 14, Hodsager, 7490 Aulum.

1,1 mio. kr. er vurdering på Hallundbækvej 14, Hodsager, 7490 Aulum.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis