Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3363441ESR851-627673

Halkærvej 87

9240 Nibe
Aalborg Skørbæk By, Ejdrup, 24d (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1957
Bebyggelsesprocent15%

Areal

Grundareal3.779 m²
Bygningsareal133 m²
Beboelsesareal183 m²
Areal af udnyttet tagetage50 m²
Areal af kælder35 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Halkærvej 87, Skørbæk, 9240 Nibe. Se ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Halkærvej 87, Skørbæk, 9240 Nibe. I 1957 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal á 133 m² på en 3.779 m² stor grund. Den 9. august 2021 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 450.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,01 mio. kr., hvoraf grunden udgør 254.000 kr.

Fakta om Halkærvej 87, Skørbæk, 9240 Nibe

Villaen har et samlet bygningsareal på 133 m² og ligger placeret på Halkærvej 87, Skørbæk, 9240 Nibe. Den primære bygning er bygget i 1957 og er lokaliseret på en 3.779 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 9 værelser og har et BBR-areal på 183 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt udgør 85 m² (udnyttet tagetage 50 m², kælder 35 m²). Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære bygning fik senest i 2020 tildelt et energimærke F. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.587 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 9. august 2021, hvor værdiansættelsen på ejendommen var 450.000 kr. i en almindelig fri handel. En eller flere privatperson(er) købte ejendommen af VEGGER TØMRER- & SNEDKERFORRETNING ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 821 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,01 mio. kr., hvoraf grunden udgør 254.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Halkærvej 87, Skørbæk, 9240 Nibe.

Enhedens BBR-areal er 183 m² på Halkærvej 87, Skørbæk, 9240 Nibe.

Den primære bygning blev opført i 1957 på Halkærvej 87, Skørbæk, 9240 Nibe.

Prisen var 450.000 kr., da Halkærvej 87, Skørbæk, 9240 Nibe senest blev handlet i 2021.

1,01 mio. kr. er vurdering på Halkærvej 87, Skørbæk, 9240 Nibe.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis