Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE404444ESR851-469524

Hadsundvej 8, 3 th

9000 Aalborg
Aalborg Sohngårdsholm Hgd., Aalborg Jorder, 6h (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1931

Areal

Beboelsesareal106 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Hadsundvej 8, 3. th, 9000 Aalborg. Se lejlighedens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Hadsundvej 8, 3. th, 9000 Aalborg. Den seneste handel fandt sted den 3. oktober 2014, hvor BOLIGUDLEJNING NORD ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,36 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,03 mio. kr., hvoraf grunden udgør 934.000 kr.

Fakta om Hadsundvej 8, 3. th, 9000 Aalborg

Ejerlejligheden er placeret på Hadsundvej 8, 3. th, 9000 Aalborg. Lejligheden har 4 værelser og har et BBR-areal på 106 m², hvoraf 118 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 4 plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejlighedens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.539 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 3. oktober 2014, hvor værdiansættelsen var 1,36 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor BOLIGUDLEJNING NORD ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 12.830 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,03 mio. kr., hvoraf grunden udgør 934.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af BOLIGUDLEJNING NORD ApS, der primært beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Hans Peter Christensen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 25,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 16 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 56 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Thorkild Ellekrog Christensen, der også opererer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Hans Peter Christensen i alt 17 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

BOLIGUDLEJNING NORD ApS ejer Hadsundvej 8, 3. th, 9000 Aalborg.

Den primære bygning blev opført i 1931 på Hadsundvej 8, 3. th, 9000 Aalborg.

Prisen var 1,36 mio. kr., da Hadsundvej 8, 3. th, 9000 Aalborg senest blev handlet i 2014.

2,03 mio. kr. er vurdering på Hadsundvej 8, 3. th, 9000 Aalborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis