Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5778305ESR580-018564

Haderslevvej 55

6200 Aabenraa
Aabenraa Kolstrup under Aabenraa, 641 (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1936
Bebyggelsesprocent31%

Areal

Grundareal689 m²
Bygningsareal153 m²
Beboelsesareal213 m²
Areal af udnyttet tagetage60 m²
Areal af kælder75 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Haderslevvej 55, 6200 Aabenraa. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Haderslevvej 55, 6200 Aabenraa. I 1936 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 153 m² på en 689 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 1. februar 2023, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via en familieoverdragelse til en værdi á 1,57 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,71 mio. kr., hvoraf grunden udgør 321.000 kr.

Fakta om Haderslevvej 55, 6200 Aabenraa

Villaen ligger placeret på Haderslevvej 55, 6200 Aabenraa og har et samlet bygningsareal á 153 m². Den primære bygning, der er opført i 1936, blev senest renoveret i 1999 og er beliggende på en 689 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 7 værelser og har et BBR-areal på 213 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der i alt består af 135 m² (udnyttet tagetage 60 m², kælder 75 m²). Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.842 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. februar 2023, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,57 mio. kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 7.382 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,71 mio. kr., hvoraf grunden udgør 321.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Haderslevvej 55, 6200 Aabenraa.

Enhedens BBR-areal er 213 m² på Haderslevvej 55, 6200 Aabenraa.

Den primære bygning blev opført i 1936 på Haderslevvej 55, 6200 Aabenraa.

Prisen var 1,57 mio. kr., da Haderslevvej 55, 6200 Aabenraa senest blev handlet i 2023.

1,71 mio. kr. er vurdering på Haderslevvej 55, 6200 Aabenraa.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis