Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Grønrisvej 12A, 2450 København SV. Undersøg lejlighedens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Lejligheden ligger på Grønrisvej 12A, 2450 København SV. Den 26. marts 2026 fandt den seneste handel sted, da Spontinisvej 7 ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 14,8 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,8 mio. kr., hvoraf grunden udgør 168.500 kr.
Fakta om Grønrisvej 12A, 2450 København SV
Ejerlejligheden er placeret på Grønrisvej 12A, 2450 København SV. Lejligheden har 4 værelser og har et BBR-areal på 139 m², hvoraf 190 m² er tinglyst.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige benyttelse af lejligheden er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.729 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 26. marts 2026, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 14,8 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Spontinisvej 7 ApS købte lejligheden af SKOFABRIKKEN ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 12.091 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,8 mio. kr., hvoraf grunden udgør 168.500 kr.
Ejerinfo
Lejligheden er officielt ejet af Spontinisvej 7 ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Troels Flethøj Thygesen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der tre led. Den officielle ejer har i alt fem ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Troels Flethøj Thygesen, der også opererer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Troels Flethøj Thygesen i alt seks ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
Spontinisvej 7 ApS ejer Grønrisvej 12A, 2450 København SV.
Den primære bygning blev bygget i 1900 på Grønrisvej 12A, 2450 København SV.
Prisen var 14,8 mio. kr., da Grønrisvej 12A, 2450 København SV senest blev handlet i 2026.
2,8 mio. kr. er vurdering på Grønrisvej 12A, 2450 København SV.