Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE7994409ESR223-018432

Grønnegade 1

2970 Hørsholm
Hørsholm Isterød Overdrev, Blovstrød, 1a (Landzone) Restaurant/café
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1877

Areal

Grundareal768.002 m²
Bygningsareal1.563 m²
Erhvervsareal1.771 m²
Areal af udnyttet tagetage310 m²

Få alle informationer om Grønnegade 1, 2970 Hørsholm på Resights. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Grønnegade 1, 2970 Hørsholm. Ejendommen har et bygningsareal på 1.563 m² og blev opført i 1877 på den 768.002 m² store grund. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 48 mio. kr., hvoraf grunden udgør 24,4 mio. kr.

Fakta om Grønnegade 1, 2970 Hørsholm

Industriejendommen er beliggende på Grønnegade 1, 2970 Hørsholm og består af 12 bygninger med et samlet bygningsareal på 1.563 m² udgjort af otte erhvervsenheder. Den primære bygning, der er bygget i 1877, blev senest istandsat i 2006 og befinder sig på en 768.002 m² stor grund, der er fordelt på fem jordstykker.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der udgør 310 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af stråtag. Den primære benyttelse af ejendommen er til servicevirksomhed og/eller hotel. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.875 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 48 mio. kr., hvoraf grunden udgør 24,4 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af PAA-EJENDOMME ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Peter Andreas Arendorf er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 62,5 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Peter Andreas Arendorf, der også fungerer som direktør.

Ofte stillede spørgsmål

PAA-EJENDOMME ApS ejer Grønnegade 1, 2970 Hørsholm.

Ejendommens BBR-areal er 1.563 m² på Grønnegade 1, 2970 Hørsholm.

Den primære bygning blev bygget i 1877 på Grønnegade 1, 2970 Hørsholm.

48 mio. kr. er vurdering på Grønnegade 1, 2970 Hørsholm.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis