Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2343489ESR210-002393

Grønholtvej 57

3480 Fredensborg
Fredensborg Lønholt By, Grønholt, 58a (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1850
Bebyggelsesprocent13%

Areal

Grundareal1.940 m²
Bygningsareal154 m²
Beboelsesareal246 m²
Areal af udnyttet tagetage92 m²

Gennem Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Grønholtvej 57, Lønholt, 3480 Fredensborg. Se ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Grønholtvej 57, Lønholt, 3480 Fredensborg. Ejendommen har et bygningsareal på 154 m² og blev opført i 1850 på en 1.940 m² stor grund. Den 26. juni 2025 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 7,3 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 6,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,82 mio. kr.

Fakta om Grønholtvej 57, Lønholt, 3480 Fredensborg

Villaen er beliggende på Grønholtvej 57, Lønholt, 3480 Fredensborg og har et samlet bygningsareal på 154 m². Den primære bygning, der er opført i 1850, blev senest moderniseret i 2011 og er beliggende på en 1.940 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 246 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der er 92 m². Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af stråtag. Den primære bygning blev senest i 2025 tildelt et energimærke A2010. Ejendommens primære benyttelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 23.383 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 26. juni 2025, hvor værdiansættelsen på villaen var 7,3 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 29.674 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 6,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,82 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Grønholtvej 57, Lønholt, 3480 Fredensborg.

Enhedens BBR-areal er 246 m² på Grønholtvej 57, Lønholt, 3480 Fredensborg.

Den primære bygning blev opført i 1850 på Grønholtvej 57, Lønholt, 3480 Fredensborg.

Prisen var 7,3 mio. kr., da Grønholtvej 57, Lønholt, 3480 Fredensborg senest blev handlet i 2025.

6,15 mio. kr. er vurdering på Grønholtvej 57, Lønholt, 3480 Fredensborg.

Prøv gratis

Prøv gratis