Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2343334ESR210-001396

Grønholtvej 20

3480 Fredensborg
Fredensborg Grønholt By, Grønholt, 34 (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1942
Bebyggelsesprocent8%

Areal

Grundareal2.225 m²
Bygningsareal140 m²
Beboelsesareal189 m²
Areal af udnyttet tagetage49 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Grønholtvej 20, Grønholt, 3480 Fredensborg. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Grønholtvej 20, Grønholt, 3480 Fredensborg. Ejendommen har et bygningsareal på 140 m² og blev konstrueret i 1942 på en 2.225 m² stor grund. Den 28. juli 2016 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,29 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 5,93 mio. kr., hvoraf grunden udgør 4,26 mio. kr.

Fakta om Grønholtvej 20, Grønholt, 3480 Fredensborg

Villaen er placeret på Grønholtvej 20, Grønholt, 3480 Fredensborg og har et samlet bygningsareal á 140 m². Den primære bygning er opført i 1942 og ligger på en 2.225 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 8 værelser og har et BBR-areal på 189 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der er 49 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 24.017 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 28. juli 2016, hvor værdiansættelsen på villaen var 4,29 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 22.724 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 5,93 mio. kr., hvoraf grunden udgør 4,26 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Grønholtvej 20, Grønholt, 3480 Fredensborg.

Enhedens BBR-areal er 189 m² på Grønholtvej 20, Grønholt, 3480 Fredensborg.

Den primære bygning blev bygget i 1942 på Grønholtvej 20, Grønholt, 3480 Fredensborg.

Prisen var 4,29 mio. kr., da Grønholtvej 20, Grønholt, 3480 Fredensborg senest blev handlet i 2016.

5,93 mio. kr. er vurdering på Grønholtvej 20, Grønholt, 3480 Fredensborg.

Prøv gratis

Prøv gratis