Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2308677ESR270-003937

Græsvænget 1

3230 Græsted
Gribskov Udsholt By, Blistrup, 9fu (Sommerhusområde) Sommerhus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1979
Bebyggelsesprocent6%

Areal

Grundareal1.205 m²
Bygningsareal67 m²
Beboelsesareal67 m²

Få alle oplysninger om Græsvænget 1, Udsholt, 3230 Græsted på Resights. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Græsvænget 1, Udsholt, 3230 Græsted. I 1979 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 67 m² på en 1.205 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 12. marts 2021, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 750.000 kr.

Fakta om Græsvænget 1, Udsholt, 3230 Græsted

Fritidsejendommen har et samlet bygningsareal á 67 m² og ligger placeret på Græsvænget 1, Udsholt, 3230 Græsted. Enheden er bygget i 1979 og befinder sig på en 1.205 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 67 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Kigger man på fritidsejendommens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der ingen fast kogeinstallation, hverken badeværelse eller adgang til badeværelse og vandskyllende toilet uden for enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af træ, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen anvendes hovedsageligt til fritidsformål (feriehus). I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 10.322 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 12. marts 2021, hvor værdiansættelsen på fritidsejendommen var 2,1 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 31.343 kr. Fritidsejendommen er af det offentlige vurderet til 1,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 750.000 kr.

Ejerinfo

Fritidsejendommen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Græsvænget 1, Udsholt, 3230 Græsted.

Enhedens BBR-areal er 67 m² på Græsvænget 1, Udsholt, 3230 Græsted.

Den primære bygning blev bygget i 1979 på Græsvænget 1, Udsholt, 3230 Græsted.

Prisen var 2,1 mio. kr., da Græsvænget 1, Udsholt, 3230 Græsted senest blev handlet i 2021.

1,3 mio. kr. er vurdering på Græsvænget 1, Udsholt, 3230 Græsted.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis