kommunerne nedenfor.
Godthåbsvej 9
3751 ØstermarieResights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie. I 1970 blev ejendommen opført med et bygningsareal på 51 m² på en 530 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 1. januar 2019, hvor TDC NET A/S sikrede sig ejendommen i en interessesammenfald til en værdi á 388 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 150.000 kr., hvoraf grunden udgør 63.600 kr.
Fakta om Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie
Industriejendommen er beliggende på Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie og består af én bygning på 51 m² udgjort af én erhvervsenhed. Den primære bygning er opført i 1970 og er lokaliseret på en 530 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommen anvendes hovedsageligt til energi og forsyning. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.162 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2019, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 388 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor TDC NET A/S købte ejendommen af TDC Holding A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 7,61 mio. kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 150.000 kr., hvoraf grunden udgør 63.600 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af TDC NET A/S, der primært beskæftiger sig med levering af fastnetbaseret, trådløs og satellitbaseret telekommunikation, mens DKT Holdings ApS er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der fem led. Den officielle ejer har i alt 1.376 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 30,64 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Steen Møller, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har DKT Holdings ApS i alt 2.077 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie?
TDC NET A/S ejer Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie.
Hvad er BBR-arealet på Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie?
Ejendommens BBR-areal er 51 m² på Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie.
Hvornår blev Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie opført?
Den primære bygning blev bygget i 1970 på Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie.
Hvad er prisen på Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie?
Prisen var 388 mio. kr., da Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie senest blev handlet i 2019.
Hvad er Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie vurderet til?
150.000 kr. er vurdering på Godthåbsvej 9, Østermarie, 3751 Østermarie.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.