Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE10160184ESR630-028804

Gødding Møllevej 3

7183 Randbøl
Vejle Gøddinggård, Nørup, 2l (Landzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1850

Areal

Grundareal1.683.155 m²
Bygningsareal4.387 m²
Beboelsesareal1.069 m²
Erhvervsareal4.075 m²
Areal af udnyttet tagetage429 m²
Areal af kælder517 m²

Via Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Gødding Møllevej 3, 7183 Randbøl. Se ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Gødding Møllevej 3, 7183 Randbøl kan du finde ejendommen. I 1850 blev ejendommen opført med et bygningsareal á 4.387 m² på en 1,68 mio. m² stor grund. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 13,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 4,06 mio. kr.

Fakta om Gødding Møllevej 3, 7183 Randbøl

Beboelsesejendommen er beliggende på Gødding Møllevej 3, 7183 Randbøl og består af 15 bygninger med et samlet bygningsareal på 4.387 m² fordelt på seks beboelsesenheder og ni erhvervsenheder. Den primære bygning, der er bygget i 1850, blev sidst renoveret i 1965 og befinder sig på en 1,68 mio. m² stor grund, der er fordelt på 35 jordstykker.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er desuden ekstra arealer, der samlet set er 1.124 m² (udnyttet tagetage 429 m², kælder 517 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 112.754 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 13,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 4,06 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af A/S GØDDING MØLLE SKOVBRUG, der fortrinsvist beskæftiger sig med engroshandel med træ og byggematerialer samt sanitetsartikler, mens Henrik Obel Thomsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt fem ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 24,9 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Henrik Obel Thomsen, der også opererer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Henrik Obel Thomsen i alt syv ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

A/S GØDDING MØLLE SKOVBRUG ejer Gødding Møllevej 3, 7183 Randbøl.

Ejendommens BBR-areal er 4.387 m² på Gødding Møllevej 3, 7183 Randbøl.

Den primære bygning blev opført i 1850 på Gødding Møllevej 3, 7183 Randbøl.

13,2 mio. kr. er vurdering på Gødding Møllevej 3, 7183 Randbøl.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis