Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100218103ESR756-019165

Glentehøj 19

7430 Ikast
Ikast-Brande Grødde By, Ikast, 14aø (Byzone) Række-, kæde- og klyngehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2020
Bebyggelsesprocent46%

Areal

Grundareal271 m²
Bygningsareal120 m²
Beboelsesareal120 m²

Resights giver dig alle oplysninger om huset på Glentehøj 19, 7430 Ikast. Se husets seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Huset er placeret på Glentehøj 19, 7430 Ikast. I 2020 blev huset konstrueret og har i dag et bygningsareal á 120 m² på en 271 m² stor grund. Den 17. september 2019 fandt den seneste handel sted, da TJ Huse ApS erhvervede sig huset i en almindelig fri handel til en værdi á 4,04 mio. kr.

Fakta om Glentehøj 19, 7430 Ikast

Rækkehuset er placeret på Glentehøj 19, 7430 Ikast og har et samlet bygningsareal på 120 m². Hovedbygningen er bygget i 2020 og er lokaliseret på en 271 m² stor grund. Huset fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 120 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Huset er bygget i ét plan. Kigger man på rækkehusets køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Huset anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.247 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 17. september 2019, hvor værdiansættelsen af huset var 4,04 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor TJ Huse ApS købte huset af LILLE REMME A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 3.620 kr.

Ejerinfo

Huset er officielt ejet af TJ Huse ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med gennemførelse af byggeprojekter, mens Tom Møller Jørgensen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer huset igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til rækkehuset er der tre led. Den officielle ejer har i alt 64 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 163 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Tom Møller Jørgensen, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Tom Møller Jørgensen i alt 72 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

TJ Huse ApS ejer Glentehøj 19, 7430 Ikast.

Enhedens BBR-areal er 120 m² på Glentehøj 19, 7430 Ikast.

Den primære bygning blev bygget i 2020 på Glentehøj 19, 7430 Ikast.

Prisen var 4,04 mio. kr., da Glentehøj 19, 7430 Ikast senest blev handlet i 2019.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis