kommunerne nedenfor.
Gl. Møldrupvej 2
9510 ArdenFå alle oplysninger om Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden på Resights. Se grundens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Grunden ligger på Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden. Grunden udgør et samlet areal på 272.436 m². Den seneste transaktion fandt sted den 1. juli 2017, hvor AKSELTERP ApS sikrede sig grunden i en almindelig fri handel til en værdi á 4,78 mio. kr. Grunden er af det offentlige vurderet til 6,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 983.000 kr.
Fakta om Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden
Industrigrunden er beliggende på Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden og består af otte bygninger med et samlet bygningsareal på 375 m² fordelt på en beboelsesenhed og en erhvervsenhed. Grunden udgør 272.436 m² fordelt på fire matrikler.
Egenskaber
Den primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Grundens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.525 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. juli 2017, hvor værdiansættelsen var 4,78 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor AKSELTERP ApS købte grunden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 2.274 kr. Industrigrunden er af det offentlige vurderet til 6,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 983.000 kr.
Ejerinfo
Grunden er officielt ejet af AKSELTERP ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø, mens Lars Tolstrup er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer grunden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industrigrunden er der tre led. Den officielle ejer har i alt tre ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 25,3 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Lars Tolstrup, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Lars Tolstrup i alt otte ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden?
AKSELTERP ApS ejer Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden.
Hvad er BBR-arealet på Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden?
Grundarealet er 272.436 m² på Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden.
Hvornår blev Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden opført?
Den primære bygning blev bygget i 1850 på Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden.
Hvad er Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden værd?
Prisen var 4,78 mio. kr., da Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden senest blev handlet i 2017.
Hvad er Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden vurderet til?
6,4 mio. kr. er vurdering på Gl. Møldrupvej 2, Møldrup, 9510 Arden.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.