Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5054616ESR561-310069

Gl Hovedvej 7

6740 Bramming
Esbjerg Nr. Vejrup By, Vejrup, 2f (Landzone) Lager
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1894
Bebyggelsesprocent15%

Areal

Grundareal14.908 m²
Bygningsareal2.225 m²
Erhvervsareal2.225 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Gl Hovedvej 7, Vejrup, 6740 Bramming. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Gl Hovedvej 7, Vejrup, 6740 Bramming kan du finde ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 2.225 m² og blev opført i 1894 på den 14.908 m² store grund. Den 26. september 2025 fandt den seneste handel sted, da Aalund Transport ApS erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 1,4 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 732.600 kr.

Fakta om Gl Hovedvej 7, Vejrup, 6740 Bramming

Industriejendommen er placeret på Gl Hovedvej 7, Vejrup, 6740 Bramming og består af fem bygninger med et samlet bygningsareal på 2.225 m² udgjort af fem erhvervsenheder. Den primære bygning, der er opført i 1894, blev senest moderniseret i 1984 og befinder sig på en 14.908 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af metal. Den primære benyttelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 18.528 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 26. september 2025, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,4 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor Aalund Transport ApS var køber og Christensen Recycling ApS sælger. Det giver en kvadratmeterpris på 629 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 732.600 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Aalund Transport ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med vejgodstransport, mens Benjamin Aalund Olsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 8,27 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Peter Juel Christensen, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Benjamin Aalund Olsen i alt tre ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Aalund Transport ApS ejer Gl Hovedvej 7, Vejrup, 6740 Bramming.

Ejendommens BBR-areal er 2.225 m² på Gl Hovedvej 7, Vejrup, 6740 Bramming.

Den primære bygning blev opført i 1894 på Gl Hovedvej 7, Vejrup, 6740 Bramming.

Prisen var 1,4 mio. kr., da Gl Hovedvej 7, Vejrup, 6740 Bramming senest blev handlet i 2025.

2,05 mio. kr. er vurdering på Gl Hovedvej 7, Vejrup, 6740 Bramming.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis