kommunerne nedenfor.
Gl Guldagervej 3
6710 Esbjerg VResights giver dig alle informationer om ejendommen på Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V. Undersøg ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V. I 1929 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal á 153 m² på en 477 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 21. december 2021, hvor TOBØLGAARD ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 3,81 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,9 mio. kr., hvoraf grunden udgør 657.700 kr.
Fakta om Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V
Villaen ligger på Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V og har et samlet bygningsareal på 153 m². Bygningen, der er bygget i 1929, blev senest ombygget i 1978 og befinder sig på en 477 m² stor grund. Ejendommen har 5 værelser og har et BBR-areal på 140 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der samlet set er 149 m² (udnyttet tagetage 89 m², kælder 52 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 14.092 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 21. december 2021, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 3,81 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor TOBØLGAARD ApS købte ejendommen af Hjerting Badehotel - Esbjerg A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 12.959 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,9 mio. kr., hvoraf grunden udgør 657.700 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af TOBØLGAARD ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Peter Christian Petersen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt tre ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 8,62 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Peter Christian Petersen, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Peter Christian Petersen i alt 12 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V?
TOBØLGAARD ApS ejer Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V.
Hvor stor er Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V?
Enhedens BBR-areal er 140 m² på Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V.
Hvornår blev Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V bygget?
Den primære bygning blev bygget i 1929 på Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V.
Hvad er Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V værd?
Prisen var 3,81 mio. kr., da Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V senest blev handlet i 2021.
Hvad er Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V vurderet til?
1,9 mio. kr. er vurdering på Gl Guldagervej 3, Hjerting, 6710 Esbjerg V.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.