Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Gl Banegårdsvej 50, 5500 Middelfart. Se ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Gl Banegårdsvej 50, 5500 Middelfart. I 1904 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal á 148 m² på en 543 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 29. december 2019, hvor Kjældgaard Ejendomme ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,83 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,37 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,15 mio. kr.
Fakta om Gl Banegårdsvej 50, 5500 Middelfart
Beboelsesejendommen er placeret på Gl Banegårdsvej 50, 5500 Middelfart og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 148 m² udgjort af to beboelsesenheder. Den primære bygning er opført i 1904 og befinder sig på en 543 m² stor grund.
Egenskaber
Adressens hovedbygning er bygget i 2 etager. Der er derudover ekstra arealer, der samlet set består af 148 m² (udnyttet tagetage 48 m², kælder 31 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.214 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 29. december 2019, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 4,83 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Kjældgaard Ejendomme ApS købte ejendommen af MIKKEL Ø ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 8.408 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 2,37 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,15 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Kjældgaard Ejendomme ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Rune Bech Kjældgaard er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt seks ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 32 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Rune Bech Kjældgaard, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Rune Bech Kjældgaard i alt ti ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
Kjældgaard Ejendomme ApS ejer Gl Banegårdsvej 50, 5500 Middelfart.
Ejendommens BBR-areal er 148 m² på Gl Banegårdsvej 50, 5500 Middelfart.
Den primære bygning blev bygget i 1904 på Gl Banegårdsvej 50, 5500 Middelfart.
Prisen var 4,83 mio. kr., da Gl Banegårdsvej 50, 5500 Middelfart senest blev handlet i 2019.
2,37 mio. kr. er vurdering på Gl Banegårdsvej 50, 5500 Middelfart.