Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5449588ESR410-006691

Gl Banegårdsvej 32

5500 Middelfart
Middelfart Middelfart Markjorder, 9z (Byzone) Carport
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1907
Bebyggelsesprocent68%

Areal

Grundareal22 m²

Resights giver dig alle informationer om bygningen på Gl Banegårdsvej 32, 5500 Middelfart. Se bygningens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Gl Banegårdsvej 32, 5500 Middelfart kan du finde bygningen. Den seneste handel fandt sted den 7. januar 2019, hvor SIERSBO ApS sikrede sig bygningen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,6 mio. kr. Bygningen er af det offentlige vurderet til 3,65 mio. kr., hvoraf grunden udgør 205.800 kr.

Fakta om Gl Banegårdsvej 32, 5500 Middelfart

Bygningen er beliggende på Gl Banegårdsvej 32, 5500 Middelfart. Enheden er bygget i 1907 og befinder sig på en 22 m² stor grund.

Egenskaber

Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af træ, mens tagmaterialet består af "andet materiale". Bygningen fik senest i 2025 tildelt et energimærke D, og bygningens årlige energiforbrug er beregnet til kr. 56100. Den hovedsagelige benyttelse af bygningen er til carport. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.381 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 7. januar 2019, hvor værdiansættelsen af bygningen var 4,6 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor SIERSBO ApS købte bygningen af EJENDOMSSELSKABET AF 5. MAJ 2014 ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 10.176 kr. Bygningen er af det offentlige vurderet til 3,65 mio. kr., hvoraf grunden udgør 205.800 kr.

Ejerinfo

Bygningen er officielt ejet af SIERSBO ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Benny Siersbæk er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer bygningen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til bygningen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 19 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 78,1 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Benny Siersbæk, der også agerer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Benny Siersbæk i alt 28 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

SIERSBO ApS ejer Gl Banegårdsvej 32, 5500 Middelfart.

Den primære bygning blev opført i 1907 på Gl Banegårdsvej 32, 5500 Middelfart.

Prisen var 4,6 mio. kr., da Gl Banegårdsvej 32, 5500 Middelfart senest blev handlet i 2019.

3,65 mio. kr. er vurdering på Gl Banegårdsvej 32, 5500 Middelfart.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis