kommunerne nedenfor.
Gedvad 8
2800 Kongens LyngbyFå alle informationer om Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby på Resights. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby. I 1940 blev ejendommen opført med et bygningsareal på 208 m² på en 657 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 31. januar 2023, hvor Christoffers Alle ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,85 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,6 mio. kr.
Fakta om Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby
Beboelsesejendommen er placeret på Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 208 m² fordelt på fire beboelsesenheder. Den primære bygning er bygget i 1940 og befinder sig på en 657 m² stor grund.
Egenskaber
Adressens hovedbygning er bygget i 2 etager. Der er i øvrigt en udnyttet kælder på 108 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære bygning fik senest i 2018 tildelt et energimærke D. Ejendommen anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 36.602 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 31. januar 2023, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Christoffers Alle ApS købte ejendommen af EMCAMA ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 15.822 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 1,85 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,6 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Christoffers Alle ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens MJ ROSSING HOLDING ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 32,1 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Anders Schmidt Rossing, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har MJ ROSSING HOLDING ApS i alt fem ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby?
Christoffers Alle ApS ejer Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby.
Hvor stor er Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby?
Ejendommens BBR-areal er 208 m² på Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby.
Hvornår blev Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby bygget?
Den primære bygning blev opført i 1940 på Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby.
Hvad er Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby værd?
Prisen var 5 mio. kr., da Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby senest blev handlet i 2023.
Hvad er Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby vurderet til?
1,85 mio. kr. er vurdering på Gedvad 8, 2800 Kongens Lyngby.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.